Trening typu cross

Dzięki ruchom funkcjonalnym pracujemy wielostawowo i na wielu płaszczyznach, przez co wymaga to od nas zaangażowania i koordynacji oraz uczy prawidłowej pracy, a także motoryki ludzkiego ciała. Ćwiczenia polegają na maksymalizacji objętości pracy przy jak najkrótszym czasie, a wynikająca z tego intensywność treningu jest niezbędna dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.

Treningi są złożone z trzech filarów: ćwiczeń siłowych, gimnastycznych oraz metabolicznych, czyli wytrzymałościowych.

Pierwszy filar - trening siłowy

Pracujemy głównie ze sztangą, poprawiona tutaj zostaje głównie moc. Taki trening przydaje się najlepiej do przygotowania motorycznego dla siatkarzy, atletów, bądź koszykarzy, ale nie tylko. Podstawowymi elementami z filaru siły jest zastosowanie ruchów z dwuboju olimpijskiego takich jak jerk (podrzut), snatch (rwanie), a także z podnoszenia ciężarów, jak martwy ciąg, wyciskanie sztangi, przysiady. Ćwiczenia te są łączone w różnoraki sposób wedle wyznaczonego do osiągnięcia celu.

Drugi filar- gimnastyka

Bazuje na ćwiczeniach poprawiających równowagę, zwinność oraz koordynację poprzez np. podciągnięcia, wejścia na drążek, chodzenie na rękach, przysiad na jednej nodze, wspinanie na linie, przyciąganie nóg do drążka w zwisie, pompki na rękach.

Trzeci filar - trening metaboliczny

Wymaga bardzo dużej wytrzymałości i wydolności. Pracuje się wtedy głównie na małym ciężarze, bądź z użyciem własnego ciała czy na maszynach aerobowych. Zadaniem tej części treningu jest wykonanie przygotowanego zestawu ćwiczeń w jak najkrótszym czasie. Przykładowymi ćwiczeniami takiego treningu metabolicznego są przeskoki przez skakankę, pojedyncze lub podwójne, wiosłowanie na ergonometrze, wskoki na skrzynię, bieganie, sławne burpeesy, czyli padnij-powstań, polegające na wyrzucie nóg w podporze i wyskoku w górę.

Każdy trening jest złożony z innego zestawu ćwiczeń, dzięki temu wykorzystując stale zróżnicowane podejście do treningu, ruchy funkcjonalne i intensywność prowadzą do szybkiego wzrostu sprawności. Nie ma w nim ruchów izolowanych ani żadnych ćwiczeń na maszynach. W aspekcie siłowym trening opiera się na podstawowych i prostych ruchach wielostawowych.

Zalety treningu typu Cross:

  • prowadzi do poprawy zdrowia
  • wykorzystuje wszystkie mięśnie
  • wzmacnia mięśnie i stawy całego ciała
  • poprawia ogólna kondycję fizyczną
  • buduje dużą wytrzymałość tlenową i beztlenową
  • ciało jest ciągle wystawiane na nowe wyzwania
  • poprawa silę, sprawność, szybkość i koordynację